Strój karnawałowy

Miałam zamiar napisać o tym dużo wcześniej, ale uporczywa choroba na ponad tydzień (ferii!!!) odebrała mi siły. To nieprawda, że można chorować i wypoczywać jednocześnie.

Przed feriami przez tydzień omawialiśmy tematy związane z karnawałem. Podczas czwartkowych zajęć dzieci miały najpierw zaprojektować strój karnawałowy, a potem opisać go zgodnie z podanym planem. Autorzy niektórych prac plastycznych pozostali anonimowi, co się wśród dzieci chyba dość często zdarza. 🙂 Na ogół jestem w stanie przypisać anonimowemu autorowi jego pracę, bo chodząc między ławkami mimowolnie rejestruję artystyczne poczynania swoich podopiecznych.

Brak podpisu na odwrocie ma swoje wady i zalety. Z jednej strony, nie znając autora można obiektywnie ocenić jego dzieło. Z drugiej zaś, jeśli znamy autora, potrafimy ocenić, czy wykonał pracę na miarę/powyżej/poniżej swoich możliwości, czy robi postępy. Bywa tak, że dziecko, do którego przylgnie etykietka „uzdolnionego plastycznie” nie we wszystkich pracach ten talent uwidacznia. Czasem robi prace sztampowe, nieciekawe, mało niestaranne. Zdarza się, że jest przy tym zawiedzione, gdy nauczyciel zachwyca się rysunkiem innego ucznia.

Tak naprawdę, jeśli podamy dzieciom kryteria oceny, to one same potrafią ocenić swoją pracę. Można też skorzystać z oceny koleżeńskiej (autor „przyznaje się” do pracy dopiero po wysłuchaniu opinii, w przeciwnym razie oceniający będą się sugerować sympatią do autora pracy). Najłatwiej jest oceniać prace przez porównanie ich do innych, wykonanych przez rówieśników. Chodzi jednak o to, żeby oceniać wytwory dziecka przez pryzmat JEGO możliwości, zdolności, włożonego wysiłku (o ile już musimy oceniać). Osobiście, najchętniej ograniczyłabym się do opisania tego, co przedstawia rysunek dziecka (tak też powinni robić rodzice, którym pociecha podsuwa pod nos rysunek i pyta, czy ładny). Koleżanka-plastyczka dodatkowo do każdej pracy ucznia przygotowuje passe-partout, czym podkreśla wyjątkowość tych dzieł.

W kąciku prac zawsze eksponuję wszystkie prace dzieci, natomiast tutaj tylko kilka wybranych:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.