List do Brzydkiego Kaczątka

W poniedziałek omawialiśmy lekturę „Brzydkie kaczątko” H.Ch. Andersena. Zadaniem domowym było odpisanie Kaczątku na fragment jego listu, w którym użalało się ono na swój los. Dopiero wczoraj znalazłam wolną chwilę, żeby rzucić okiem na prace dzieci. Co uderzające – ale typowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – uczniowie w swoich listach zaprzeczali uczuciom głównego bohatera baśni („nie martw się, kiedyś będzie lepiej; wcale nie jesteś brzydkie” itp.) To schemat, który niestety często powielamy, a który stanowi poważną przeszkodę w komunikacji międzyludzkiej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Jak radzić sobie z uczuciami i tutaj: http://www.przytulmniemamo.pl/vertical-warto-przeczytac/vertical-artykuly/vertical-jak-mowic-by-dzieci-nas-sluchaly-jak-sluchac-by-dzieci-do-nas-mowily1.html

Polecam także lekturę „Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko” autorstwa Daniela J. Siegel i Tiny Payne Bryson (Poznań 2013, Dom Wydawniczy Rebis Sp. z o.o.) W prosty sposób wyjaśniają oni, jak funkcjonuje ludzki mózg i jak pomóc mu uporać się z emocjami targającymi nami/naszymi dziećmi. Na uwagę zasługuje też książka Krystyny Łukawskiej „Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci” (Sopot 2011, GWP), traktująca na temat uczuć i budowania rodzinnego szczęścia. Warto też zajrzeć do książki Virginii K. Stowe i Andrei Thompson „Jak porozumieć się z własnym dzieckiem” (Warszawa 2002, wyd. bis). Rozważałam kiedyś streszczanie zabieganym rodzicom treści wybranych książek, ale uznałam to za bezcelowe, ponieważ każdy z nas filtruje z treści co innego. To, co ja uznałabym za mało ważne, coś, co było dygresją lub uwagą poczynioną „na marginesie”, dla kogoś mogłoby okazać się kluczowym dla pracy nad sobą i swoją rodziną. Zachęcam więc do samodzielnej lektury.

Tak odrobione zadanie domowe stanie się przyczynkiem do (kolejnej) rozmowy o wyrażaniu i akceptowaniu uczuć. Nigdy nie jest to dla mnie strata czasu. Sprawy wychowawcze są równie ważne, o ile nie ważniejsze, niż sprawy dydaktyczne. Jeśli dziecko poczuje się zadbane emocjonalnie, z wyzwaniami dydaktycznymi poradzi sobie bez problemu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.