Wycieczka na wieś

Uznałam to za świetny pomysł, żeby zabrać dzieci na wieś. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że współcześni ludzie bardzo od wsi się oddalili. Gdy zapytać przeciętne dziecko, skąd się bierze mleko, można usłyszeć odpowiedź w stylu: ze sklepu/z hurtowni/z mleczarni. O tym, skąd pochodzi naprawdę, wiedzą nieliczni. Ponieważ lubię pokazywać dzieciom, jak bogatą ofertę ma dla nas nasz region, zabrałam je do gospodarstwa ekologicznego Frykas w Marwicach. Nasze zajęcia dotyczyły właśnie mleka i produktów mlecznych.

Gospodyni oprowadziła nas najpierw po gospodarstwie. Na rozległej łące pasły się krowy, owce i kozy. W zagrodzie były świnie, kury, kaczki, a w klatkach króliki. Wszystkim zwierzętom towarzyszyły młode, co było dla dzieci dodatkową atrakcją. Ponieważ niektóre kozy i owce były oswojone i przyzwyczajone do takich gości, dawały się chwilę potrzymać na rękach i pogłaskać. Kolejka do pamiątkowych zdjęć zdawała się nie mieć końca. 🙂

Następnie w sali dydaktycznej gospodyni poczęstowała nas kozim i krowim mlekiem oraz kilkoma gatunkami sera, który jest tu produkowany. Chętne osoby mogły ubić masło w maselnicy. Widzieliśmy, jak powstaje twaróg. Mogliśmy też skosztować domowych przetworów.

Dzieci były zachwycone wycieczką. Marwice położone są w przepięknej, urokliwej okolicy. Polecam zajęcia w tym gospodarstwie i produkowane tam frykasy. 🙂 http://www.koziefrykasy.ecom.net.pl/ Warto zainteresować się dniem otwartym w ostatnią sobotę sierpnia oraz lokalną imprezą związaną z odlotem żurawi (koniec września).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.