Byliśmy w Raju

Jestem wielce zmartwiona tym, jak daleko od natury żyją dzisiejsze dzieci. Wiele z nich (szczególnie tych żyjących w miastach) nie ma pojęcia o tym, skąd się bierze mięso (cytat: „ze sklepu, w sklepie z hurtowni, a w hurtowni z większej hurtowni”). Mało kto ma ogródek warzywny; dzieci często nie potrafią nazwać popularnych warzyw – tak jakby mamy nie gotowały zup i nie angażowały dzieci do obierania czy krojenia. Ponieważ w sklepach owoce i warzywa są dostępne cały rok, dzieci często nie potrafią wskazać pory plonów. Widzę też, jak bardzo moje szkolne dzieci łakną takich zajęć i wycieczek, gdzie nabywają praktyczne umiejętności (ubijanie masła, przygotowanie i pieczenie pizzy lub ciastek), mają kontakt ze zwierzętami, degustują produkty z ekologicznych upraw i hodowli.

Dziś odwiedziliśmy istny wiejski „Raj” we Włodkowicach (koło Steklna). Pierwsze kroki skierowaliśmy na pole. Gospodarze specjalnie zostawili nam kawałek poletka na wykopki. Mimo porannego chłodu, dzieci ochoczo wybierały ziemniaki z ziemi. Raz po raz podbiegały z ciekawymi okazami, np. wyjątkowo malutkimi. Już wtedy wołały, że to najlepsza wycieczka na świecie. 🙂

W zależności od pory roku i pogody zmienia się oferta „Raju”. Gospodyni zainteresowała mnie zajęciami o ziołach i ich zastosowaniu, ale to dopiero wiosną. My tymczasem rozkoszowaliśmy się smakiem ziemniaków pieczonych w ognisku oraz jabłek, które wyjątkowo w tym roku obrodziły. Nie lada atrakcją była przejażdżka bryczką i zabawy na placu zabaw. Dzieciom bardzo podobał się bliski kontakt ze zwierzętami. Mogły im serwować ich przysmaki. Ogrzewaliśmy się przy ognisku oraz w „Domu Chłopskim”, gdzie gospodarze gromadzą dawne naczynia czy sprzęt używany dawniej w gospodarstwach domowych. Wewnątrz tego domu znajduje się również piec chlebowy (w ofercie „Raju” jest samodzielny wypiek chleba).

Włodkowicki wiejski „Raj” to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, szczególnie z dziećmi. Dziękujemy gospodarzom za wspaniały pobyt i zachęcamy innych do odwiedzin.

Pierwszy raz na wykopkach
Pierwszy raz na wykopkach
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.