Nauka kodowania

Żaden ze mnie „computer wizard”, dlatego dzisiejsze szkolenie z zakresu kodowania wydawało mi się być poza moim obszarem spostrzegania, że o zainteresowaniach nie wspomnę. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny. Jeśli ktoś się waha, to zdecydowanie polecam. Nie dość, że jest to bajecznie proste, to jeszcze daje dużo frajdy. I mówię to ja: osoba, która wciąż ma problem z natychmiastowym określeniem stron prawa-lewa i wyobraźnią przestrzenną. Skoro ja dałam radę, to i Wy dacie. Nie dziwię się, że jest to upowszechniane na wielką skalę. Dzieciaki zdecydowanie to polubią.

Głównym punktem szkolenia był program Scratch. Dopóki nie zrobiliśmy animacji z dialogiem, uważałam, że to strata czasu. To dobre dla informatyków na ich zajęcia z dziećmi. Z kolei animacje z dialogiem można z powodzeniem wykorzystać np. na zajęciach językowych – pod warunkiem, że ma się na nich dostęp do komputerów (z programem Scratch można pracować offline). Oto moje pierwsze kroki w tym zakresie:

Mój pierwszy projekt w programie Scratch
Mój pierwszy projekt w programie Scratch

A tutaj animacja z dialogiem: https://youtu.be/jmfBOJh2_gM Przy okazji musiałam założyć kanał na YouTube. Całe życie uczymy się czegoś nowego.

Jeśli jest się nauczycielem, nadążanie za nowinkami to wręcz obowiązek. Zastanawiam się, czy szkolne życie wymusi też na mnie założenie konta na Instagramie, Snapchacie i Bóg wie czym jeszcze, i czy przy tym wszystkim zostanie mi jeszcze czas na życie w realu. 🙂

Wracając do kodowania, bardzo przypadł mi do gustu Lightbot. Polecam go szczególnie tym, którzy podczas zajęć (również wyrównawczych) mają dostęp do komputerów i internetu. To wspaniałe narzędzie do pracy nad rozwijaniem wyobraźni przestrzennej, różnicowaniem stron prawa-lewa i świetna zabawa przy kodowaniu. Mimo wszystko, potrafiłam to nieźle ogarnąć i w krótkim czasie przeszłam do kolejnego etapu – kodowania z wykorzystaniem procedur. Na koniec, po pomyślnym wykonaniu wszystkich zadań, można otrzymać certyfikat. Zdecydowanie polecam to nauczycielom klas młodszych do pracy z dziećmi.

W przedszkolu doskonale sprawdzi się BeeBot. Tutaj jest jeden z filmów instruktażowych: https://www.youtube.com/watch?v=SUrmcZxYNdM Pytanie tylko, skąd na to wszystko brać kasę. 🙂 Nie zrobiłam w tym zakresie rozeznania, ale pewnie są jakieś sposoby na zdobycie tych nowinek dla szkół.

Polecono nam, a ja polecam dalej, następujące strony o kodowaniu:

http://ppki.info/

http://mistrzowiekodowania.pl/

http://cyfrowiwynalazcy.pl/

https://pl.khanacademy.org/hourofcode

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.