Wczytaj się w życie

Pod hasłem „Wczytaj się w życie. To takie ciekawe!” odbyło się dziś w filii Biblioteki Publicznej na Górnym Tarasie spotkanie. Miało ono dla uczniów klas 3a i 3b z naszej szkoły charakter integracyjny, ponieważ współprowadzili je uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Płoni. Instruktorki WTZ umożliwiły tym osobom krótką autoprezentację, co zrobiło na dzieciach duże wrażenie. To tylko sygnał, że edukacja inkluzyjna (włączająca), o której pisałam na innym swoim blogu jest wręcz koniecznością. Obecność osób z niepełnosprawnością wokół nas nie powinna nas dziwić czy szokować. To również część naszego społeczeństwa i małych, lokalnych społeczności.

Uczniowie byli zachwyceni prezentacją wybranych przez autorki spotkania książek. Jestem przekonana, że ich dobór nie był przypadkowy. Udowodniły one, że są na rynku książki ciekawe, estetyczne, wartościowe, intrygujące. Dzieci były bardzo zaaferowane ich wertowaniem.

Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób mogą się porozumiewać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Panie udostępniły nam próbki różnych systemów komunikacji.

Zwieńczeniem spotkania było samodzielne przygotowanie zakładek do książek z wykorzystaniem gotowych elementów dekoracyjnych. Niektóre zakładki prezentowały się bardzo gustownie, niektórzy zaś wybrali opcję „na bogato”. 🙂

Bardzo mnie cieszy ogólnopolski program rozwoju czytelnictwa, ponieważ pozwolił on na rozszerzenie oferty bibliotek miejskich i szkolnych. Odnoszę wrażenie, że instytucje te wręcz prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych tematów spotkań i akcji przyciągających czytelnika. Mają też okazję wzbogacić swoje księgozbiory. Dla mnie jako nauczyciela i mamy małego dziecka to wspaniały trend. Zachęcam rodziców i dzieci do odwiedzania bibliotek i korzystania z ich zasobów!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.