Mieszko, ty wikingu!

Odwrócona lekcja jest jedną z moich ulubionych form pracy. Tym razem zadałam dzieciom zapoznanie się z treścią czytanki o Mieszku I. Dodatkowo jedna z uczennic wypożyczyła na długi weekend książkę pt. „Mieszko, ty wikingu!” i zadeklarowała, że zrelacjonuje nam najważniejsze wydarzenia w niej omówione. Zrobiła to w tak ciekawy sposób, że zachęciła kolejne osoby do sięgnięcia po tę pozycję. Co prawda, jest ona przeznaczona dla nieco starszego czytelnika niż trzecioklasista, niemniej jest to kwestia bardzo indywidualna.

Zajęcia niemal w 100% odbyły się w kręgu na dywanie. Zaproponował to uczeń, który osobiście ma trudności z koncentracją podczas takiej formy zajęć. Nie inaczej było i tym razem. Myślę jednak, że skorzystali na tym pozostali uczniowie.

Zauważyłam, że odwrócona lekcja odpowiada również uczniom. Aktywnie uczestniczą oni w takich zajęciach, chętnie zadają pytania, dociekają, dzielą się swoją wiedzą, odwołują się do własnych doświadczeń. Bardzo mnie to cieszy.

Chciałabym móc odwoływać się do materiałów zamieszczonych w Internecie, ale wiem, że nie wszyscy uczniowie mają do niego dostęp w domu. Nie każdemu też chce się przyjść przed lekcjami lub zostać chwilę po nich, by skorzystać z komputerów znajdujących się w szkole. Wierzę, że to tylko kwestia czasu, gdyż systematycznie wdrażam dzieci do przejmowania coraz większej odpowiedzialności za proces własnej edukacji.

Lektura, która zaciekawiła trzecioklasistów
Lektura, która zaciekawiła trzecioklasistów
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.