List do Burmistrza

W ramach metody odwróconej lekcji dzieci miały 2 dni na wykonanie zadania domowego składającego się z trzech P: przeczytaj, porozmawiaj, (przygotuj) plakat. Do przeprowadzenia tych zajęć zainspirował mnie artykuł w lokalnej prasie o zanieczyszczonym powietrzu w naszym mieście. Skserowałam go dzieciom w formacie A3 (poprosiłam rodziców o pomoc w razie potrzeby). Uznałam, że to znakomita okazja do zgłębienia wiedzy na temat ochrony środowiska i wykorzystania jej w sposób praktyczny. Ponadto pojawiła się okazja do zaangażowania rodziców w rozmowę z dzieckiem, zapoznania ich z problemem i poszukiwania możliwych rozwiązań. Jak bowiem wynikało z artykułu, największą odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska ponoszą mieszkańcy, którzy ogrzewają domy spalając śmieci lub używając niskiej jakości opału. Może przy tej okazji ktoś dokonał autorefleksji i zastanowił się, czy faktycznie interes jednostki (chwilową, doraźną oszczędność) można przedłożyć nad interes ogółu?

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Podzieliliśmy się na 3-osobowe zespoły. Każdy zespół metodą zbliżoną do metaplanu wyszczególnił (wypisał z tekstu) przyczyny i skutki takiego stanu rzeczy oraz wspólnie zastanowił się nad możliwymi rozwiązaniami (kto zdążył przeczytać najnowsze wydanie lokalnej gazety, miał łatwiej, bo redaktorzy również drążą ten temat). Rozmowy z rodzicami okazały się bardzo owocne, gdyż pomysły na rozwiązanie problemu były przemyślane.

Po zakończeniu pracy w grupach nastąpiła prezentacja. Przedstawiciele grup odczytywali swoje propozycje, a ja zapisywałam je na tablicy. Kolejne grupy dodawały tylko to, co jeszcze nie zostało wymienione przez przedmówców. Tym sposobem powstała całkiem długa lista. Ania bardzo starannie nam to przepisała:

rozwiazania-20170208_100241

Dorotka i Zosia w oparciu o nasze przemyślenia napisały list do Burmistrza naszego miasta. Ponieważ dwóch uczniów zapomniało przygotować plakatu, z wysyłką musimy się wstrzymać do piątku (jutro wycieczka). Jesteśmy ciekawi odpowiedzi. 🙂

20170208_100302

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.