Owce w sieci

Pod tym samym tytułem co seria kreskówek promujących bezpieczeństwo w sieci odbyło się dziś spotkanie z policją. Jak wiadomo, łatwiej zapobiegać niż leczyć. Trudno więc przecenić wartość profilaktyki. Dobrze jest przećwiczyć z dziećmi (np. za pomocą scenek dramowych) potencjalne sytuacje niebezpieczne, w jakich mogą się znaleźć.

Policjanci przygotowali bardzo elastyczną ofertę szkoleniową, z której mogłam ad hoc wybrać 3 najbardziej interesujące mnie jako wychowawcę odcinki serii „Owce w sieci”. Wziąwszy pod uwagę wiek uczniów i ich aktywność w internecie, wybrałam następujące odcinki: „Dziewięćdziesiąt dziewięć” o różnego rodzaju „łańcuszkach”, „Nie tańcuj z wilkami” o zamieszczaniu w sieci kompromitujących zdjęć i nagrań video oraz „Papla” o ułatwianiu zadania złodziejom poprzez zamieszczanie zdjęć swojego dobytku. Po każdym odcinku odbywała się pogadanka sprawdzająca zrozumienie filmu i poruszonego w nim problemu.

Dzieci były tak bardzo zainteresowane zaproponowaną im tematyką, że kontynuowały pogadankę na kolejnej lekcji. Czuły ogromną potrzebę podzielenia się swoim doświadczeniem i swoimi przeżyciami. Nie było sensu im przerywać, bo i tak nie skupiłyby się na niczym innym. W takich sytuacjach podążam za dziećmi. Według mnie tak właśnie powinno wyglądać nauczanie: jestem przygotowana do rozmowy na każdy/dany temat, ale elastycznie dopasowuję się do potrzeb i zainteresowań dzieci. Jeśli chcą zgłębić jakiś konkretny aspekt, to czemu nie?

Ponadto uwzględniłam propozycję jednego z uczniów, który ostatnio fascynuje się policją. Przyniósł on posiadane fanty związane z tą formacją i przedstawił krótką prezentację.

Jedna z uczennic pochwaliła mi się pracą wykonaną dzięki prezentowi od Zajączka. Pomijając wszystkie inne walory, jest to świetne ćwiczenie wspomagające rozwój małej motoryki.

Praca Tosi
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.