To be or not to be

Nie ukrywam, że z radością przyjęłam informację o powrocie do uczenia angielskiego. Póki co, nie mam lekko (ale lubię wyzwania, więc spoko), dlatego opuściłam się w prowadzeniu bloga. Chwilowo mam inne priorytety.

Największy komfort pracy mam w mojej ulubionej klasie 4b, którą znam już kilka lat. Gdy dzieci mnie znają i są przyzwyczajone do moich metod pracy, jest dużo łatwiej i przyjemniej. W 4b nie mam problemów z dyscypliną, dzieci uczą się systematycznie, są aktywne i nie przeraża ich lekcja po angielsku. Praca z nimi to czysta przyjemność. W innych klasach na dźwięk tego języka poziom stresu znacząco rośnie. Muszę ten obszar dobrze zagospodarować, jeśli chcę zebrać obfity plon. A że lubię mieć efekty… 🙂

Na początku roku szkolnego przeprowadzam lekcję o skutecznej nauce. Mówię dzieciom o motywacji, zdrowym stylu życia i technikach uczenia się. Bardziej szczegółowo można o tym poczytać na innym moim blogu: https://blogiceo.nq.pl/iteachwithpassion/jak-sie-uczyc-skutecznie-cz-1/ oraz tutaj: https://blogiceo.nq.pl/iteachwithpassion/jak-sie-uczyc-skutecznie-cz-2/ Odnoszę wrażenie, że dzieci chciałyby, żeby wiedza sama wchodziła im do głowy – już bez konieczności powtarzania w domu. Nawet tzw. dobrzy uczniowie mówią mi, że nie poświęcają w domu czasu na naukę, korzystają tylko na lekcji i ich zdaniem to im wystarcza. Nasuwa mi się od razu pytanie, o ile więcej taki uczeń by osiągnął, gdyby jednak doczytał czy porozmawiał z kimś na dany temat. Wiedząc o tym, sporo czasu na każdej lekcji poświęcam na powtórzenie i utrwalenie materiału z poprzednich zajęć.

Tym, co niezmiennie mnie zadziwia u uczniów, to to, że jak czegoś nie rozumieją, to nie robią nic, żeby to zmienić. Nawet, gdy rozwiązanie poda im się na tacy. Pozwalają na pojawienie się, a potem narastanie zaległości. Namawiam ich do tego, by na przerwach wzajemnie odpytywali się ze słówek lub tłumaczyli sobie zagadnienia z gramatyki. Często takie koleżeńskie wyjaśnienie jest dużo łatwiej przyswoić. Odsyłam ich też do zasobów internetu, ale zdaję sobie jednocześnie sprawę z tego, że nie każdy taki luksus posiada.

Zauważywszy, że uczniowie nie łapią odmiany czasownika „być” tak szybko jak bym tego oczekiwała, wyszukałam na youtube łatwo wpadającą w ucho piosenkę, która zapewniła im sukces w tym zakresie. Do tej pory ją podśpiewują: https://www.youtube.com/watch?v=RRY4sUOgHVs

Obecnie wgryzam się w Quizlet. Upatruję w nim kolejnej szansy na uczniowski sukces. Obecnie jest tyle opcji wspierających naukę, że nic tylko korzystać – do czego wszystkich Was zachęcam!

Lekcje z wykorzystaniem TIK to już standard

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.